Autor: 7:53 am Tipy a triky

Ako naplánovať skialpinistickú túru?

Tu je niekoľko tipov a trikov, na čo dbať pri plánovaní skialpinistickej túry. Nenechajte nič na náhodu a pripravte sa v predstihu, tak aby vás nič nezaskočilo.

Skialpinizmus je špecifická forma lyžovania, ktorá sa realizuje vo voľnom teréne. Tento terén môže byť rozdielny a určuje ho charakter pohoria, v ktorom sa pohybujete.

Na Slovensku je možností mnoho, aj keď snehové podmienky v posledných rokoch nebývajú vždy priaznivé.

Najpopulárnejšími slovenskými pohoriami na výkon skialpinizmu sú Malá a Veľká Fatra, Nízke a Vysoké Tatry, Javorníky a Oravské Beskydy. Nakoľko sa skialpinizmus vykonáva vo voľnom teréne a v prírode, existuje pri ňom neustále objektívne nebezpečenstvo, ktoré sa však dá včasnou prípravou a rozhodnutiami v teréne minimalizovať.

Tu je niekoľko tipov ako na to.

Účastníci túry – skupina

Dôležitými faktormi pri skupine, ktorá sa na skialpinistickú túru vydá je jej veľkosť a homogenita. Ideálny počet ľudí v skupine sú 2 až 4 osoby.

Pri väčšej skupine, vzniká časové riziko, nakoľko všetky činnosti trvajú dlhšie a účastníci sa musia navzájom čakať.

Základným pravidlom pohybu na horách neustále zostáva nechodiť sám. A to ani v prípade, že terén dokonale poznám, nikdy neviete, čo sa môže stať a kedy budete potrebovať pomoc.

Druhým dôležitým faktorom je homogenita skupiny a teda, fyzická zdatnosť, zručnosť a skúsenosti účastníkov by mali byť podobné. V opačnom prípade bude dochádzať k veľkým rozdielom a nemusí to mať pozitívny dopad na morálku v skupine.

Ak sa s niekým vydáte na túru po prvýkrát je lepšie voliť ľahšiu túru v nie technicky náročnom teréne. Overíte si tak jeho kondíciu a skialpinistické zručnosti.

Ak so skialpinizmom začínate, skúste sa niekoľkokrát prejsť po zjazdovke, prípadne vyhľadajte nejaký starý nefunkčný lyžiarsky vlek a skúste si jazdu vo voľnom teréne.

Príprava a plánovanie túry

Na samotnú prípravu a plánovanie túry môžeme využiť niekoľko možností a nástrojov.

Najjednoduchšie v tomto prípade je vyhľadať si túru napríklad na internete, alebo v rôznych skialpinistických sprievodcoch a knihách.

Odporučiť môžem knihu od Stanislava Klauča – Výber lyžiarskych a skialpinistických túr na Slovensku. V knihe sú prehľadne spracované jednotlivé túry v rôznych slovenských pohoriach.

V mnohých prípadoch si viete stiahnuť aj trasu vo forme .gpx súboru, ktorú importujete do svojho zariadenia a môžete sa nechať navigovať.

Mnohokrát však takúto túru nenájdete a budete odkázaní sami na seba. Vtedy je potrebné použiť mapové podklady a dôkladne si túru naštudovať.

Mali by ste sa zamerať na orientačné body, celkovú dĺžku a prevýšenie túry, jej trvanie a fyzickú a technickú náročnosť. To všetko musíte zvažovať s ohľadom na skupinu, ktorá sa na túre zúčastní.

Na plánovanie túry môžete využiť množstvo máp, odporučiť môžem napríklad mapy.cz, ktorých ovládanie je jednoduché a intuitívne a mapové podklady si môžete stiahnuť do svojho zariadenia a mapy vám budú fungovať aj offline a teréne, kde nebudete mať prístup na internet.

Ďalšou skvelou aplikáciu, ktorá vám môže pomôcť pri plánovaní túry aj v neznámom teréne je Fatmap. Táto aplikácia zobrazuje terén 3D a tak viete získať presnejšie informácie napríklad o charaktere terénu alebo o sklone v jednotlivých častiach výstupu a zjazdu. Niektoré skialpinistické túry sú zaznačené aj v tejto aplikácii.

Dôležitým údajom pri plánovaní túry sú aj lavínové dráhy. Ide o miesta s častým výskytom lavín, ktoré je potrebné pri plánovaní zohľadniť. Mapu lavínových dráh si viete pozrieť na webovej stránke hiking.sk, kde otvoríte zložku turistická mapa a zakliknete si v nej vrstvu lavínových dráh.

Počasie a lavínová situácia

Veľmi dôležité pri výbere a plánovaní správnej skialpinistickej trasy je sledovanie počasia a lavínovej situácie v nami zvolených pohoriach. Vývoj počasia je dôležitým faktorom, ktorý vplýva na kvalitu snehu a lavínovú situáciu.

Počas odporúčam sledovať niekoľko dní vopred. Dôležitý je vývoj teploty, sneženie a množstvo snehu, ktoré za posledné dni napadlo, ale aj rýchlosť a smer vetra.

Čo sa týka lavínovej situácie, stredisko lavínovej prevencie horskej záchrannej služby vydáva každý deň v zimnej sezóne informácie o lavínovej situácii. Tie si viete prečítať na webovej stránke laviny.sk.

Tu je uvedený stupeň lavínového nebezpečenstva, ale aj popis jednotlivých lavínových problémov, ktoré sa v teréne nachádzajú. Sú tú vyznačené aj orientácie svahov, na ktorých sa tieto problémy vyskytujú.

Pamätajte však na to, že najdôležitejšie je dôkladne posúdenie lavínovej situácie priamo v teréne, pretože podmienky môžu byť rozdielne aj pri malej vzdialenosti medzi svahmi.

Určite všetkým skialpinistom odporúčam absolvovať viacdenný lavínový kurz, na ktorom sa naučia narábať s lavínovou výbavou a naučia sa testovať stabilitu snehovej pokrývky.

Čo si so sebou vziať na skialpinistickú túru?

Základná lyžiarska výbava: lyže, lyžiarky, palice, prilba, pri pohybe vo vysokohorskom teréne sú to aj mačky a horolezecký čakan.

Lavínová výbava: lavínový vyhľadávač (pípak), lavínová sonda, lavínová lopatka je základom. Aktívnu ochranu poskytuje navyše lavínový batoh.

Ostatné: termoska, jedlo, lekárnička, slnečné okuliare, lyžiarske okuliare, opaľovací krém, náhradné oblečenie, čapica.

Tip

Nebojte sa pýtať sa skúsenejších a nehanbite sa absolvovať kurzy, či už lyžiarskej techniky vo voľnom teréne alebo ten lavínový.

Všetky vedomosti nadobudnuté v kurzoch sa vám v teréne zídu. Samozrejme viete ich nadobunúť aj vlastnou aktivitou, ale ak vás niekto usmerní, môže to byť jednoduchšie.

Visited 16 times, 1 visit(s) today
Značky:, , , Naposledy zmenené: 24 januára, 2024
Zatvoriť