Autor: 9:19 pm Videá, Výlety

Zjazdili sme Červený žľab vo Vysokých Tatrách

Červený žľab je ikonický svojou dĺžkou a dlhým zúžením, ktoré niekedy dosahuje ledva 2 metre. My sme si na vhodné podmienky v ňom počkali, pravidelne sme ich sledovali a na štvrtý tohtoročný pokus sme sa dostali až na jeho vrch, odkiaľ sme jazdili.

Na úvod treba podotknúť, že ide o ťažký zjazd a neodporúčam ho nikomu, kto si nie je maximálne istý svojou lyžiarskou technikou, nemá kompletnú výbavu, alebo má akékoľvek pochybnosti.

Červený žľab však patrí k tatranským skvostom a kto sa venuje extrémnemu lyžovaniu alebo snowboardingu skôr či neskôr svoju pozornosť upriami aj na tento žľab. Inak tomu nebolo ani v mojom prípade a tento rok ma začal žľab lákať a chodil som sem pravidelne pozorovať podmienky a typ snehu.

Nakoniec to skončilo úspešným pokusom 18. februára, keď sme sa po spoločnej debate s kamarátom Ferom dohodli, že to pôjdeme znova skontrolovať.

Pár technických informácií o zjazde:

Prevýšenie: 700 m (na dno Mengusovskej doliny)
Sklon: prvých cca 30 m okolo 45°, ďalej 150 m 50-55°, spodná časť 35-40°
Obťažnosť: S6-, E2+ (Podľa hodnotenia Mira Peťa)
Subjektívne hodnotenie: V žľabe panovali dobré podmienky, bol dostatočne až nadmieru vysnežený, čo znižovalo celkovú náročnosť zjazdu. V zúžení sa na bokoch nachádzal ľad, takže ak aj bolo širšie jazdiť sa dalo len stredom, resp. to bolo najbezpečnejšie. V strede sa však tvorili splazy z mäkkého snehu.

Pohľad na Červený žľab z turistického chodníka k Žabím plesám. Fascinujúce.


Je sobota a po niekoľkých dňoch nie najlepšieho počasia to vyzerá tak, že nedeľa v Tatrách by mohla priniesť ovocie. Viem to ja, ale so mnou aj ďalších 3421 skialpinistov nielen zo Slovenska.

Volám s Ferom a dohadujeme sa, čo vymyslieť. Navrhujem, aby sme išli na Prostredný Hrot, kde som ešte nebol a veľmi by som sa tam chcel ísť pozrieť. Ferovi sa spočiatku tento nápad páči, ale oznamuje mi, že dnes bol v Sedle nad Červeným žľabom z Mlynice, nakukol do Červeného žľabu a sneh v ňom bol dobrý.

Po dvoch minútach sa zhodujeme, že to skúsime. Pre mňa to bude v poradí, štvrtý tohtoročný pokus, doposiaľ všetky boli neúspešné z rôznych dôvodov – hmla, ľadový rigol…

Samozrejme v žľabe chceme byť prvý, aj keď nepredpokladám masívnu účasť v ňom dohadujeme sa na skorý odjazd. Resp. skoro v noci vyrážam z Bratislavy, to však neznamená, že skoro budem aj v Tatrách. Nakoniec z parkoviska vyrážame o 7 ráno.

Snehu je na túto dobu málo a tak volíme cestu cez les, kde následne odbáčame skratkou priamo do Mengusovskej doline. V doline je dosť ľadovo a ľadové traverzy sú snom každého splitboardistu, to proste miluješ.

Po chvíli sme v žľabe a sme v ňom prví. Jupí! Začíname stúpať hore, ale mne to na tom ľade naozaj nejde, Rozhodne sa už na spodu obuť mačky, budem sa cítiť lepšie a nebudem sa trápiť v každom kroku.

Po chvíli sa opäť dostávam na čelo, keďže Fero prezúva tiež, ale za nami už vidím dvojicu skialpinistov, ktorí vyzerajú veľmi sviežo a do kopca utekajú. Snažím sa teda zvýšiť tempo a hore chcem byť prvý.

To som však netušil, že je to Tomáš, na ktorého tempo teda reagovať nestačím, ani náhodou… 😀 Po chvíli ma dobehne, pozdraví a priateľským tónom oznámi, že mi prišiel pomôcť. Super, aspoň nemusím prešľapávať stopu.

Kým sme vyšli na vrch žľabu, Tomáš sa stihol pustiť na opačnú stranu zhruba do polovice žľabu spadajúceho zo sedla smerom do Mlynickej doliny a vybehnúť hore, kam sme akurát udychčaní vystúpili.

Za nami vidíme ešte Tomášaovu kamarátku z Čiech a dvoch horolezcov, ktorí postupujú naviazaní na lane. Dnes je tu premávka.

Prechádzame prvým zúžením, chvíľu oddychujeme, ale začíname tušiť, že dnes by ten zjazd mohol vyjsť! Druhé zúženie prekonáme tiež k spokojnosti a na vrchol je to ešte zhruba 150 výškových metrov strmším ale širokým terénom.

Na vrchole sa stretávame slušná partia ľudí, okrem nás, je tu Tomáš s kamarátkou, dvaja horolezci a skupina šiestich Poliakov, ktorí vystúpili do sedla z Mlynickej doliny. Fúha, kde sa to tu nabralo?

Chvíľku sa rozprávame, ale nervozita stúpa akonáhle sa začneme pripravovať na zjazd. Pome na to!

Prvý ide Fero a vrchnú pasáž dáva s obrovským prehľadom a všetci okolostojaci ktútia hlavami. Toto nečakali.

Za ním sa spúšťam ja. Horná partia je v super podmienkach, sneh je dobrý, aj keď ak zabočíte príliš ku kraju je to ľadové. Treba byť obozretný. Zúženie sa však nezadržateľne blíži.

To vrchné prechádzam celkom v poriadku, mám strach zo splazov, ale ide to. Skáčam oblúky pekne jeden za druhým a som stopercentne sústredený. Na krajoch je ľad a tak sa rozhodnem vybrať si cepín a jazdiť s ním. Pokračujem Ďalším zúžením, prechádzam to bez pádu, aj keď niekoľko metrov idem bez oblúkov – hlavne bezpečne, nemám v úmysle padať a nezastaviť.

To nahoršie máme za sebou a žľab sa postupne začína rozširovať a strácať sklon. Na moje prekvapenie sú v spodnej časti žľabu ďalší štyria skialpinisti. Zaujímavé, dokopy teda 10 ľudí v Červneom žľabe v jednom dni.

Spodnú časť už zídem veľkou rýchlosťou, technický vrch treba doplniť poriadnym freerdie jazdením a tak mi nakoniec hodiny namerali maximálnu rýchlosť 70 km/h. Netuším, nakoľko presné je toto číslo, ale išiel som rýchlo a relatívne dosť po spádnici.

Po dojazde sa spoločne tešíme, usmievame sa a vymýšľame rôzne srandy. Dali sme to! Pred piatimi rokmi som si hovoril, že tento žľab nie je pre snowboardistov, že je príliš úzky na to, aby som si jazdu v ňom užil. Dnes ma to naozaj bavilo a mám z toho zjazdu skvelý pocit.

Ide o môj vôbec prvý zjazd, ktorý je v sprievodcovi od Mira Peťa označený čiernou farbou. Hurá!

Keďže je krásne počasie, rozhodneme sa ísť do žľabu Kôprovského štítu, ani jeden z nás tam ešte nebol. Po vykonaní rozšíreného kompresného testu v ňom však velíme na ústup a ideme na zaslúžené pivko na Chatu pri Popradskom plese. Tak zase nabudúce. Nazdar!

Visited 19 times, 1 visit(s) today
Značky:, , , Naposledy zmenené: 12 marca, 2024
Zatvoriť